Pref. Extremadura

Matchday 30

Pref. Extremadura
es

Table Pref. Extremadura 2014

Table Matchday 30

Group 1
PTS MP W D L GF GA GD
1
Sanvicenteño
Sanvicenteño
D V V V D
74 30
24 2 4 69 20 +49
2
Moralo
Moralo
V V D D V
71 30
23 2 5 80 21 +59
3
Malpartida
Malpartida
V V V V D
64 30
20 4 6 55 26 +29
4
Alburquerque
Alburquerque
V V V D V
62 30
19 5 6 63 27 +36
5
Talayuela
Talayuela
V D D V D
58 30
17 7 6 61 30 +31
6
Arroyo Cp B
Arroyo Cp B
V D V V D
55 30
16 7 7 48 26 +22
7
Moraleja
Moraleja
V V D D D
36 30
8 12 10 32 38 -6
8
Montehermoso
Montehermoso
D D D D D
36 30
10 6 14 40 55 -15
9
CD Diocesano Sub 19
CD Diocesano Sub 19
D V D D V
35 30
9 8 13 46 45 +1
10
Amanecer
Amanecer
D D D D D
30 30
7 9 14 30 56 -26
11
Trujillo
Trujillo
D D D D V
30 30
8 6 16 41 60 -19
12
CD Ciconia Negra
CD Ciconia Negra
V D V D V
29 30
8 5 17 30 58 -28
13
Las Hurdes CF
Las Hurdes CF
D V D V D
27 30
8 3 19 29 67 -38
14
Chinato
Chinato
V D D V D
24 30
6 6 18 27 50 -23
15
Ad Casar De Cáceres
Ad Casar De Cáceres
D V D D D
21 30
5 6 19 31 56 -25
16
AD Valdefuentes
AD Valdefuentes
D D D D D
21 30
5 6 19 20 67 -47
Key
Playoff
Relegation Playoffs
PTS MP W D L GF GA GD
1
Sanvicenteño
Sanvicenteño
42 15
14 0 1 43 5 +38
2
Moralo
Moralo
40 15
13 1 1 47 10 +37
3
Alburquerque
Alburquerque
36 15
12 0 3 39 12 +27
4
Malpartida
Malpartida
34 15
11 1 3 32 14 +18
5
Talayuela
Talayuela
31 15
9 4 2 35 11 +24
6
Arroyo Cp B
Arroyo Cp B
31 15
9 4 2 28 13 +15
7
Trujillo
Trujillo
23 15
7 2 6 25 22 +3
8
Montehermoso
Montehermoso
20 15
6 2 7 20 20 0
9
AD Valdefuentes
AD Valdefuentes
20 15
5 5 5 16 17 -1
10
CD Diocesano Sub 19
CD Diocesano Sub 19
19 15
5 4 6 23 19 +4
11
Moraleja
Moraleja
19 15
4 7 4 18 16 +2
12
Las Hurdes CF
Las Hurdes CF
19 15
6 1 8 18 28 -10
13
Amanecer
Amanecer
18 15
4 6 5 17 21 -4
14
Ad Casar De Cáceres
Ad Casar De Cáceres
17 15
5 2 8 20 22 -2
15
Chinato
Chinato
13 15
3 4 8 15 24 -9
16
CD Ciconia Negra
CD Ciconia Negra
13 15
3 4 8 17 35 -18
Key
Playoff
Relegation Playoffs
PTS MP W D L GF GA GD
1
Sanvicenteño
Sanvicenteño
32 15
10 2 3 26 15 +11
2
Moralo
Moralo
31 15
10 1 4 33 11 +22
3
Malpartida
Malpartida
30 15
9 3 3 23 12 +11
4
Talayuela
Talayuela
27 15
8 3 4 26 19 +7
5
Alburquerque
Alburquerque
26 15
7 5 3 24 15 +9
6
Arroyo Cp B
Arroyo Cp B
24 15
7 3 5 20 13 +7
7
Moraleja
Moraleja
17 15
4 5 6 14 22 -8
8
CD Diocesano Sub 19
CD Diocesano Sub 19
16 15
4 4 7 23 26 -3
9
CD Ciconia Negra
CD Ciconia Negra
16 15
5 1 9 13 23 -10
10
Montehermoso
Montehermoso
16 15
4 4 7 20 35 -15
11
Amanecer
Amanecer
12 15
3 3 9 13 35 -22
12
Chinato
Chinato
11 15
3 2 10 12 26 -14
13
Las Hurdes CF
Las Hurdes CF
8 15
2 2 11 11 39 -28
14
Trujillo
Trujillo
7 15
1 4 10 16 38 -22
15
Ad Casar De Cáceres
Ad Casar De Cáceres
4 15
0 4 11 11 34 -23
16
AD Valdefuentes
AD Valdefuentes
1 15
0 1 14 4 50 -46
Key
Playoff
Relegation Playoffs
Key
Playoff
Relegation Playoffs
Key
Playoff
Relegation Playoffs
Group 2
PTS MP W D L GF GA GD
1
CD Badajoz
CD Badajoz
V V V D V
73 30
23 4 3 76 16 +60
2
Calamonte
Calamonte
V V V D V
67 30
21 4 5 76 26 +50
3
CP Oliva
CP Oliva
D V V V V
56 30
17 5 8 44 24 +20
4
Emérita Augusta
Emérita Augusta
V V V D D
56 30
16 8 6 51 28 +23
5
SP Cerro Reyes
SP Cerro Reyes
V D V D D
50 30
14 8 8 47 23 +24
6
CD San Serván
CD San Serván
V D D V V
46 30
14 7 9 45 39 +6
7
Valdelacalzada
Valdelacalzada
D D V V D
44 30
12 8 10 32 33 -1
8
CD Vadesa
CD Vadesa
V D D V V
38 30
11 5 14 39 46 -7
9
Guadiana
Guadiana
D D D V D
37 30
10 7 13 47 49 -2
10
EF Puebla de la Calzada
EF Puebla de la Calzada
D D D D D
37 30
9 10 11 41 43 -2
11
Nueva Ciudad
Nueva Ciudad
V V D D V
37 30
10 7 13 31 44 -13
12
UD Talavera
UD Talavera
D D D D D
36 30
9 9 12 39 46 -7
13
EMD Solana
EMD Solana
V V D D V
29 30
9 2 19 31 49 -18
14
UD Frexnense
UD Frexnense
D D V V D
27 30
6 9 15 33 59 -26
15
CP Cheles
CP Cheles
D D D D D
23 30
6 8 16 26 67 -41
16
San Francisco de Olivenza
San Francisco de Olivenza
D D D D D
5 30
0 5 25 25 91 -66
Key
Playoff
Relegation Playoffs
CD San Serván
CD San Serván: -3
CP Cheles
CP Cheles: -3
PTS MP W D L GF GA GD
1
CD Badajoz
CD Badajoz
42 15
14 0 1 47 9 +38
2
Calamonte
Calamonte
38 15
12 2 1 46 11 +35
3
Emérita Augusta
Emérita Augusta
36 15
11 3 1 28 5 +23
4
CP Oliva
CP Oliva
36 15
12 0 3 28 8 +20
5
SP Cerro Reyes
SP Cerro Reyes
32 15
10 2 3 35 10 +25
6
CD San Serván
CD San Serván
32 15
9 5 1 29 9 +20
7
EF Puebla de la Calzada
EF Puebla de la Calzada
25 15
7 4 4 24 17 +7
8
UD Talavera
UD Talavera
23 15
6 5 4 25 18 +7
9
Valdelacalzada
Valdelacalzada
23 15
7 2 6 15 14 +1
10
Nueva Ciudad
Nueva Ciudad
22 15
6 4 5 16 17 -1
11
Guadiana
Guadiana
21 15
6 3 6 28 25 +3
12
CD Vadesa
CD Vadesa
20 15
5 5 5 19 20 -1
13
UD Frexnense
UD Frexnense
18 15
4 6 5 18 21 -3
14
EMD Solana
EMD Solana
17 15
5 2 8 18 22 -4
15
CP Cheles
CP Cheles
16 15
3 7 5 14 27 -13
16
San Francisco de Olivenza
San Francisco de Olivenza
3 15
0 3 12 16 44 -28
Key
Playoff
Relegation Playoffs
CD San Serván
CD San Serván: -3
CP Cheles
CP Cheles: -3
PTS MP W D L GF GA GD
1
CD Badajoz
CD Badajoz
31 15
9 4 2 29 7 +22
2
Calamonte
Calamonte
29 15
9 2 4 30 15 +15
3
Valdelacalzada
Valdelacalzada
21 15
5 6 4 17 19 -2
4
Emérita Augusta
Emérita Augusta
20 15
5 5 5 23 23 0
5
CP Oliva
CP Oliva
20 15
5 5 5 16 16 0
6
SP Cerro Reyes
SP Cerro Reyes
18 15
4 6 5 12 13 -1
7
CD Vadesa
CD Vadesa
18 15
6 0 9 20 26 -6
8
CD San Serván
CD San Serván
17 15
5 2 8 16 30 -14
9
Guadiana
Guadiana
16 15
4 4 7 19 24 -5
10
Nueva Ciudad
Nueva Ciudad
15 15
4 3 8 15 27 -12
11
UD Talavera
UD Talavera
13 15
3 4 8 14 28 -14
12
EF Puebla de la Calzada
EF Puebla de la Calzada
12 15
2 6 7 17 26 -9
13
EMD Solana
EMD Solana
12 15
4 0 11 13 27 -14
14
CP Cheles
CP Cheles
10 15
3 1 11 12 40 -28
15
UD Frexnense
UD Frexnense
9 15
2 3 10 15 38 -23
16
San Francisco de Olivenza
San Francisco de Olivenza
2 15
0 2 13 9 47 -38
Key
Playoff
Relegation Playoffs
CD San Serván
CD San Serván: -3
CP Cheles
CP Cheles: -3
Key
Playoff
Relegation Playoffs
CD San Serván
CD San Serván: -3
CP Cheles
CP Cheles: -3
Key
Playoff
Relegation Playoffs
CD San Serván
CD San Serván: -3
CP Cheles
CP Cheles: -3
Group 3
PTS MP W D L GF GA GD
1
CP Valdivia
CP Valdivia
V V D V V
75 30
23 6 1 65 22 +43
2
UC La Estrella
UC La Estrella
V D D V D
65 30
19 8 3 68 32 +36
3
AD Llerenense
AD Llerenense
V V D V D
60 30
18 6 6 61 38 +23
4
EMD Aceuchal
EMD Aceuchal
D V V V D
60 30
18 6 6 62 30 +32
5
UD Fornacense
UD Fornacense
D D V D V
51 30
16 3 11 75 51 +24
6
Villafranca
Villafranca
D D D D D
50 30
14 8 8 65 37 +28
7
SP Herrera
SP Herrera
V D D D V
45 30
12 9 9 62 44 +18
8
Campanario
Campanario
D D V V D
39 30
10 9 11 49 45 +4
9
Monesterio
Monesterio
V D D D D
37 30
10 7 13 37 45 -8
10
Olympic Peleño
Olympic Peleño
D V D V D
36 30
9 9 12 47 54 -7
11
CP Rena
CP Rena
V D V D V
33 30
10 3 17 53 79 -26
12
CD Talarrubias
CD Talarrubias
D V D D V
31 30
7 10 13 49 66 -17
13
Gimnástico Don Benito
Gimnástico Don Benito
V D D D V
28 30
8 4 18 34 59 -25
14
CD Berlanga
CD Berlanga
D D D D D
24 30
6 6 18 42 76 -34
15
Guareña
Guareña
D V D D D
20 30
3 11 16 29 66 -37
16
Orellana Costa Dulce
Orellana Costa Dulce
D D D D D
12 30
3 3 24 22 76 -54
Key
Playoff
Relegation Playoffs
PTS MP W D L GF GA GD
1
CP Valdivia
CP Valdivia
43 15
14 1 0 35 5 +30
2
UC La Estrella
UC La Estrella
40 15
13 1 1 42 13 +29
3
UD Fornacense
UD Fornacense
36 15
11 3 1 52 19 +33
4
EMD Aceuchal
EMD Aceuchal
35 15
11 2 2 41 15 +26
5
AD Llerenense
AD Llerenense
35 15
11 2 2 33 14 +19
6
Villafranca
Villafranca
34 15
10 4 1 45 16 +29
7
SP Herrera
SP Herrera
29 15
8 5 2 36 20 +16
8
Campanario
Campanario
27 15
7 6 2 31 19 +12
9
CP Rena
CP Rena
27 15
8 3 4 38 33 +5
10
Monesterio
Monesterio
25 15
7 4 4 21 13 +8
11
Olympic Peleño
Olympic Peleño
25 15
7 4 4 31 24 +7
12
Gimnástico Don Benito
Gimnástico Don Benito
18 15
5 3 7 15 25 -10
13
CD Berlanga
CD Berlanga
17 15
5 2 8 22 24 -2
14
Guareña
Guareña
15 15
3 6 6 16 20 -4
15
CD Talarrubias
CD Talarrubias
15 15
3 6 6 24 30 -6
16
Orellana Costa Dulce
Orellana Costa Dulce
5 15
1 2 12 12 36 -24
Key
Playoff
Relegation Playoffs
PTS MP W D L GF GA GD
1
CP Valdivia
CP Valdivia
32 15
9 5 1 30 17 +13
2
UC La Estrella
UC La Estrella
25 15
6 7 2 26 19 +7
3
EMD Aceuchal
EMD Aceuchal
25 15
7 4 4 21 15 +6
4
AD Llerenense
AD Llerenense
25 15
7 4 4 28 24 +4
5
SP Herrera
SP Herrera
16 15
4 4 7 26 24 +2
6
Villafranca
Villafranca
16 15
4 4 7 20 21 -1
7
CD Talarrubias
CD Talarrubias
16 15
4 4 7 25 36 -11
8
UD Fornacense
UD Fornacense
15 15
5 0 10 23 32 -9
9
Campanario
Campanario
12 15
3 3 9 18 26 -8
10
Monesterio
Monesterio
12 15
3 3 9 16 32 -16
11
Olympic Peleño
Olympic Peleño
11 15
2 5 8 16 30 -14
12
Gimnástico Don Benito
Gimnástico Don Benito
10 15
3 1 11 19 34 -15
13
Orellana Costa Dulce
Orellana Costa Dulce
7 15
2 1 12 10 40 -30
14
CD Berlanga
CD Berlanga
7 15
1 4 10 20 52 -32
15
CP Rena
CP Rena
6 15
2 0 13 15 46 -31
16
Guareña
Guareña
5 15
0 5 10 13 46 -33
Key
Playoff
Relegation Playoffs
Key
Playoff
Relegation Playoffs
Key
Playoff
Relegation Playoffs