Portuguese Primeira Liga
Fri 11 May
Desportivo Aves
2-3
Chaves
Sat 12 May
Vitória
0-1
Porto
Boavista
1-0
Belenenses
Sun 13 May
Rio Ave
1-0
Sporting Braga
Feirense
0-0
Estoril
Portimonense
3-1
Paços Ferreira
Benfica
1-0
Moreirense
Marítimo
2-1
Sporting CP
Vitória Setúbal
1-0
Tondela
Team / Points
1 Porto FCP 88
2 Benfica SLB 81
3 Sporting CP SCP 78
4 Sporting Braga SPB 75
5 Rio Ave RIO 51
6 Chaves CHA 47
7 Marítimo MAR 47
8 Boavista BOA 45
9 Vitória Guimarães VIT 43
 
10 Portimonense POR 38
11 Tondela TON 38
12 Belenenses BEL 37
13 Desportivo Aves AVE 34
14 Moreirense MOR 32
15 Vitória Setúbal VST 32
16 Feirense FEI 31
17 Paços de Ferreira PAÇ 30
18 Estoril EST 30
Segunda Liga
Sat 12 May
Varzim
1-0
Académica
Famalicão
1-1
Leixões
SP. Covilhã
1-1
Penafiel
Benfica II
3-0
Porto II
Academico Viseu
2-1
CD Santa Clara
Sporting CP II
1-0
Sporting Braga II
UD Oliveirense
3-1
Arouca
Cova Piedade
3-2
União Madeira
Sun 13 May
Nacional
0-0
Vitória
Real Sport Clube
1-1
Gil Vicente
Team / Points
1 Nacional NAC 71
2 CD Santa Clara SAN 66
3 Academico Viseu ACV 64
4 Académica ACA 63
5 Penafiel PEN 62
6 Arouca ARO 59
7 Porto II POR 58
8 Leixões LEX 56
9 Cova Piedade COV 51
10 Varzim VAR 50
 
11 Vitória Guimarães B VGM 50
12 UD Oliveirense OLI 49
13 Benfica II BEN 49
14 Famalicão FAM 48
15 SP. Covilhã SPC 47
16 Sporting Braga II BRA 44
17 União Madeira UNM 44
18 Sporting CP II SCP 42
19 Gil Vicente GFC 36
20 Real Sport Clube REA 32
Group 1
Sat 21 Apr
Minas de Argozelo
1-0
Arões
Sun 22 Apr
Braganca
1-1
Sao Martinho
Pedras Salgadas
1-3
Merelinense
Atlético Arcos
0-2
Vizela
AD Oliveirense
1-0
Vilaverdense
Câmara de Lobos
0-4
Mirandela
Torcatense
0-0
Fafe
Montalegre
1-2
Mondinense
Team / Points
1 Vizela VIZ 73
2 Vilaverdense VIL 64
3 Fafe FAF 60
4 Mirandela MIR 57
5 Merelinense MER 53
6 Sao Martinho SMA 49
7 AD Oliveirense ADO 44
8 Montalegre MON 38
 
9 Pedras Salgadas PED 38
10 Torcatense TOR 38
11 Braganca BRA 33
12 Câmara de Lobos CAM 30
13 Atlético Arcos ATA 26
14 Arões ARO 24
15 Mondinense MON 23
16 Minas de Argozelo MIN 11
Group 2
Sun 22 Apr
Felgueiras 1932
4-0
Coimbrões
Aliança Gandra
0-1
Canelas 2010
Camacha
0-1
Pedras Rubras
Cinfães
1-3
Espinho
SC Freamunde
0-0
Amarante
Sousense
2-1
Gondomar
Trofense
4-0
SC Salgueiros
Cesarense
0-1
Sanjoanense
Team / Points
1 Felgueiras 1932 FEL 56
2 Espinho ESP 54
3 Gondomar GON 49
4 Cesarense CES 48
5 Amarante AMA 45
6 Cinfães CIN 45
7 Sanjoanense SAN 42
8 Pedras Rubras PED 42
 
9 Trofense TRO 42
10 Canelas 2010 CAN 41
11 Coimbrões COI 41
12 SC Salgueiros SAL 35
13 Camacha CAM 34
14 Aliança Gandra GAN 29
15 SC Freamunde SCF 28
16 Sousense SOU 21
Group 4
Sun 22 Apr
1º Dezembro
0-0
Pêro Pinheiro
Loures
3-2
Praiense
Caldas
0-3
SC Guadalupe
Vilafranquense
3-0
Alcanenense
Lusitania FC
1-0
Sintrense
Eléctrico
1-2
Fatima
Mafra
1-0
Sacavenense
Torreense
1-0
Coruchense
Team / Points
1 Mafra MAF 69
2 Vilafranquense VIL 63
3 Praiense PRA 53
4 Torreense TOR 48
5 Sacavenense SAC 47
6 Fatima FAT 45
7 Caldas CAL 44
8 Loures LOU 42
 
9 1º Dezembro 1DE 38
10 Sintrense SIN 38
11 Coruchense COR 34
12 Pêro Pinheiro PER 34
13 Lusitania FC LUS 31
14 Alcanenense ALC 29
15 Eléctrico ELE 21
16 SC Guadalupe SCG 18
Group 5
Sun 22 Apr
Pinhalnovense
3-0
Lusitano VRSA
Olhanense
1-1
Estrela Vendas No.
Moncarapa
0-1
Oriental Lisboa
Casa Pia
1-2
Ideal
Operário
2-3
Farense
Almancilense
5-3
Olímpico Mo…
Louletano
3-0
Armacenenses
Moura
1-2
FC Castrense
Team / Points
1 Farense FAR 81
2 Oriental Lisboa ORI 63
3 Olhanense OLH 58
4 Casa Pia CAS 53
5 Pinhalnovense PIN 46
6 Louletano LOU 44
7 Armacenenses ARM 44
8 Moura MOU 41
 
9 Olímpico do Mo… OLI 37
10 Ideal IDE 35
11 Estrela Vendas Novas EVN 32
12 Operário OPE 30
13 Almancilense ALM 28
14 FC Castrense FCC 26
15 Lusitano VRSA LUS 25
16 Moncarapa MON 23
Primera División Portugal Femenina
Sun 17 Dec
A-dos-Francos Fem
0-5
Sporting CP Fem
Sat 19 May
Quintajense
0-2
União Ferreirense
Valadares Gaia
2-2
Boavista Fem
Sporting Braga
7-0
Cadima Fem
Albergaria Fem
3-2
CF Benfica Fem
Sun 20 May
Vilaverdense Fem
0-5
Estoril Praia Fem
Team / Points
1 Sporting CP Fem SPO 62
2 Sporting Braga Fem SPB 59
3 Estoril Praia Fem EST 47
4 Vilaverdense Fem VIL 36
5 Valadares Gaia Fem VAG 32
6 Albergaria Fem ALB 31
 
7 CF Benfica Fem BEN 28
8 União Ferreirense Fem UFE 25
9 Boavista Fem BOA 23
10 A-dos-Francos Fem ADF 15
11 Cadima Fem CAD 15
12 Quintajense FC Fem QUI 5
UCL »
Sat 26 May
20:45
Real Madrid
20:45
Liverpool
International Friendly »
Sat 26 May
13:35
China
13:35
Myanmar
Brazilian Serie A »
Championship »
Sat 26 May
18:00
Aston Villa
18:00
Fulham
Copa Argentina »
Sat 26 May
18:10
Arsenal Sarandí
18:10
Cipolletti
MLS »
Sat 26 May
02:55 finished
Houston Dynamo
3 - 1
New York City INFO
Sat 26 May
23:00
Seattle Sounders
23:00
Real Salt Lake
Sat 26 May
23:30
Vancouver
23:30
New England Revolution
Sat 26 May
05:00 finished
LA Galaxy
1 - 0
San Jose Earthquakes INFO
Sat 26 May
02:00 finished
Toronto FC
0 - 1
FC Dallas INFO
Swedish Allsvenskan »
Sat 26 May
16:00
AIK Solna
16:00
Norrköping
Sat 26 May
18:00
Östersunds FK
18:00
Häcken
Czech First Division »
Sat 26 May
16:00
Bohemians 1905
16:00
Sparta Praha
Sat 26 May
16:00
FK Dukla Praha
16:00
Viktoria Plzeň
Sat 26 May
16:00
Jablonec
16:00
Slovácko
Sat 26 May
16:00
Vysocina Jihlava
16:00
Karviná
Sat 26 May
16:00
Baník Ostrava
16:00
Zbrojovka Brno
Sat 26 May
16:00
Sigma Olomouc
16:00
Mladá Boleslav
Sat 26 May
16:00
Teplice
16:00
Slavia Praha
Sat 26 May
16:00
Zlin
16:00
Slovan Liberec
Romanian Liga I Group 3 »
Sat 26 May
16:30
Voluntari
16:30
Concordia Chiajna
Apertura Uruguay Group 2 »
Sat 26 May
20:00
Racing Montevideo
20:00
Rampla Juniors
Sat 26 May
20:00
Fénix
20:00
Danubio
Segunda B Play-Offs »
Sat 26 May
19:00
Coruxo
19:00
Mérida AD
Norwegian Eliteserien »
Segunda B Play-Offs »
Sat 26 May
18:00
Sporting B
18:00
Cornellà
Sat 26 May
18:50
Villarreal B
18:50
Bilbao Ath.
Sat 26 May
17:00
Deportivo Fabril
17:00
Extremadura UD
Sat 26 May
17:30
Elche
17:30
Real Murcia
Sat 26 May
17:00
R. Sociedad B
17:00
Fuenlabrada
Série B Brazil »
Sat 26 May
21:30
São Bento
21:30
EC Juventude
Sat 26 May
21:30
Brasil de Pelotas
21:30
Londrina
Sat 26 May
00:15 finished
Avaí
3 - 1
Paysandu Belém INFO
Sat 26 May
21:30
Goiás EC
21:30
Boa EC
Sat 26 May
00:15 finished
Atlético GO
2 - 2
Oeste INFO
Sat 26 May
02:30 finished
Coritiba FBC
2 - 0
Vila Nova INFO
Lega Pro Group 5 »
Sat 26 May
17:00
Paganese
17:00
Fondi
Sat 26 May
18:00
Santarcangelo
18:00
Vicenza
Sat 26 May
18:00
Gavorrano
18:00
Cuneo
SuperCoppa Lega »
Sat 26 May
18:00
Lecce
18:00
Calcio Padova 1910
Soccer League »
Sat 26 May
01:00 finished
Serbian White Eag.
1 - 1
Vorkuta INFO
Sat 26 May
03:00 finished
CSC Mississauga
0 - 0
Brantford Galaxy INFO
Apertura Bolivia Group 2 »
Sat 26 May
23:15
Real Potosí
23:15
Royal Pari
Emperor Cup »
Finnish Veikkausliiga »
Sat 26 May
14:00
Ilves
14:00
TPS Turku
Sat 26 May
14:00
KuPS Kuopio
14:00
PS Kemi
Sat 26 May
14:00
Seinäjoen JK
14:00
IFK Mariehamn
Sat 26 May
14:00
Inter Turku
14:00
RoPS Rovaniemi
Sat 26 May
14:00
HJK Helsinki
14:00
FC Honka Espoo
Sat 26 May
14:00
FC Lahti
14:00
VPS Vaasa
Premier League »
Sat 26 May
16:30
Minsk
16:30
Tarpeda
League One »
Sat 26 May
09:30 Playing 45'
Heilongjiang Lava
1 - 1
Shenxin Shanghai
Sat 26 May
13:30
Meizhou Meixian T.
13:30
Wuhan Zall
Superettan »
Sat 26 May
16:00
IK Brage
16:00
Örgryte
Serie D Italia - Play Offs Ascenso »
Topklasse Group 1 »
Sat 26 May
14:30
ODIN .59
14:30
Jong Twente
Sat 26 May
14:30
Scheveningen
14:30
Volendam II
Sat 26 May
14:30
Harkemase Boys
14:30
ASWH
Sat 26 May
14:30
Capelle
14:30
Spijkenisse
Sat 26 May
14:30
Groningen II
14:30
ONS Sneek
Sat 26 May
14:30
Spakenburg
14:30
Almere City II
Sat 26 May
14:30
DVS .33
14:30
VVOG
Sat 26 May
14:30
Quick Boys
14:30
ACV
Sat 26 May
14:30
Magreb 90
14:30
DOVO
Série C Brazil Group 2 »
Sat 26 May
21:00
Bragantino
21:00
Luverdense
Sat 26 May
20:30
Tombense
20:30
Volta Redonda
Sat 26 May
22:00
Cuiabá
22:00
Ypiranga FC
Transición Segunda Uruguay »
Liga II »
Sat 26 May
10:00
Foresta Suceava
10:00
CS Sportul Snagov
Sat 26 May
10:00 Playing 14'
Afumaţi
1 - 0
Metaloglobus
Sat 26 May
11:30
Dunărea
11:30
Chindia Târgovişte
Sat 26 May
10:00 Playing 14'
Bătrâna Doamnă
0 - 1
Brăila
Sat 26 May
18:00
ASU Poli
18:00
Ripensia Timisoara
Sat 26 May
10:00 Playing 10'
Ştiinţa
0 - 1
Luceafărul Oradea
Torneo Transición Segunda Chile »
2. Division Group 1 »
Sat 26 May
16:00
FC Ararat Moscow
16:00
Zorkiy
PFL »
Sat 26 May
16:20
Buxoro
16:20
Nasaf
Sat 26 May
16:00
Metalourg
16:00
FK Lokomotiv Tashkent
Sat 26 May
15:50
Navbahor
15:50
Olmaliq
Sat 26 May
15:53
Kokand 1912
15:53
Qizilqum
Cookies use: We use our own and third party "cookies" to improve our services, develop statistical analysis, analyse browsing habits and create interest groups. This allows us to customise the content we offer and show related advertising to your preferences. We also share this browsing analysis and interest groups with third parties. To continue browsing, please accept its use. More info and settings. Accept

Follow BeSoccer on Facebook