Austrian Bundesliga
Sat 09 Dec
Rapid Wien
2-2
Mattersburg
Sturm Graz
3-2
St. Polten
LASK Linz
2-1
Admira Wacker Mö.
Sun 10 Dec
Rheindorf Altach
1-0
Austria Wien
Wolfsberger AC
0-0
Salzburg
Team / Points
1 Sturm Graz STR 44
2 Salzburg RBS 42
3 Rapid Wien RAP 31
4 Admira Wacker Mödling AWM 28
5 LASK Linz LAS 26
 
6 Rheindorf Altach ALT 25
7 Austria Wien AUS 23
8 Mattersburg MAT 18
9 Wolfsberger AC WOL 16
10 St. Polten SKN 7
1. Liga
Fri 01 Dec
Liefering
2-2
Wattens
Wacker Innsbruck
1-1
Kapfenberger SV
Wiener Neustadt
6-3
Blau-Weiß Linz
Hartberg
1-2
Team für Wien
Austria Lustenau
0-0
Ried
Team / Points
1 Ried RIE 38
2 Wiener Neustadt WIE 38
3 Wacker Innsbruck WIN 36
4 Liefering FCL 35
5 Hartberg HAR 35
 
6 Austria Lustenau SCA 23
7 Kapfenberger SV KAP 22
8 Wattens WAT 18
9 FAC Team für Wien FAC 18
10 Blau-Weiß Linz FCB 13
Group 1
Fri 17 Nov
First Vienna
3-0
Mannsdorf
Rapid Wien II
1-2
St. Pölten II
Schwechat
0-4
Ebreichsdorf
FCM Traiskirchen
2-0
ASK Bruck/Leitha
Sat 18 Nov
Karabakh Wien
1-2
Amstetten
Parndorf
1-2
Neusiedl
Sun 19 Nov
Admira Wacker II
1-2
Austria Wien II
Horn
1-0
Stadlau
Team / Points
1 Horn SVH 39
2 Ebreichsdorf EBR 35
3 Austria Wien II AUS 35
4 Amstetten AMS 32
5 Rapid Wien II RAP 31
6 Karabakh Wien KAW 30
7 FCM Traiskirchen FCM 30
8 ASK Bruck/Leitha LEI 27
9 Mannsdorf MAN 27
 
10 St. Pölten II STP 21
11 Neusiedl NEU 19
12 Admira Wacker II ADM 18
13 First Vienna VIE 17
14 Parndorf PAR 15
15 Wiener SK WIE 10
16 Stadlau STA 8
17 Schwechat SCH 6
Group 3
Fri 10 Nov
Schwaz
1-1
Kufstein
Sat 11 Nov
Alberschwende
1-3
St. Johann
Hard
1-1
Seekirchen
Pinzgau Saalfelden
2-1
Hohenems
Anif Salzburg
3-3
Wals-Grünau
Rheindorf Altach
2-2
Kitzbühel
Wörgl
2-2
Grödig
Dornbirn
2-2
Wacker Innsbruck
Team / Points
1 Anif / Salzburg II ANI 43
2 Grödig GRO 38
3 SC Rheindorf Altach II SCR 37
4 Schwaz SCH 32
5 Wals-Grünau WAL 29
6 Hohenems HOH 28
7 Dornbirn DOR 26
8 FC Wacker Innsbruck II FCW 24
 
9 Wörgl WOR 23
10 Kitzbühel KIT 22
11 St. Johann STJ 22
12 Seekirchen SEE 22
13 Kufstein KUF 18
14 Hard HAR 18
15 Pinzgau Saalfelden PIN 17
16 Alberschwende ALB 12
Group 1
Fri 03 Nov
Spittal
3-1
Treibach
Feldkirchen
0-3
ATSV Wolfsberg
Völkermarkt
0-2
St. Jakob
Sat 04 Nov
Annabichler
3-2
Ferlach
Kraig
1-1
Lendorf
Bleiburg
0-2
Maria Saal
ASKÖ Gmünd
1-4
KAC
Sun 05 Nov
Köttmannsdorf
2-1
SAK Klagenfurt
Team / Points
1 ATSV Wolfsberg WOL 30
2 Maria Saal MSA 27
3 SAK Klagenfurt KLA 26
4 Völkermarkt VOL 26
5 Feldkirchen FEL 25
6 Lendorf LEN 24
7 ASKÖ Gmünd GMD 24
8 St. Jakob SVJ 22
 
9 Treibach TRE 21
10 Ferlach FLC 21
11 Bleiburg BLE 21
12 Annabichler Austria ANB 20
13 Spittal SPI 19
14 Köttmannsdorf KMD 18
15 KAC KAC 16
16 Kraig SVK 13
Group 2
Fri 03 Nov
TSV Pöllau
0-2
Mettersdorf
Leoben
1-3
St. Anna
TuS Heiligenkreuz
1-0
SC Bruck
Sat 04 Nov
Trofaiach
1-1
Voitsberg
SC Fürstenfeld
1-3
SV Union Gnas
Bad Radkersburg
0-0
Grazer AK
Wildon
0-1
Liezen
Kapfenberger
2-2
Lebring
Team / Points
1 St. Anna ANN 35
2 SC Fürstenfeld FUR 34
3 Grazer AK GRA 28
4 Bad Radkersburg RAD 27
5 Voitsberg VOI 26
6 SV Union Gnas GNA 25
7 Lebring LEB 25
8 SC Bruck SCB 24
 
9 TuS Heiligenkreuz HGK 23
10 Mettersdorf MET 20
11 Liezen LIE 19
12 Wildon SVW 12
13 Leoben LBN 11
14 Trofaiach FCT 10
15 Kapfenberger SV KM II KAP 7
16 TSV Pöllau POL 3
Group 3
Sat 04 Nov
Austria Lustenau
4-0
Lauterach
Admira Dornbirn
5-0
Rot-Weiß Rankweil
Röthis
1-1
Egg
Schwarzach
0-10
Nenzing
Fussach
1-1
FC Höchst
Bregenz
1-4
Langenegg
Sun 05 Nov
Dornbirner SV
8-1
Blau-Weiß
Wolfurt
14:00
Andelsbuch
Team / Points
1 Bregenz BRE 28
2 Dornbirner SV DOR 27
3 Langenegg LAN 27
4 FC Höchst FCH 26
5 Röthis ROT 25
6 Egg EGG 23
7 Nenzing NEN 22
8 Lauterach LAU 22
 
9 Andelsbuch AND 21
10 Rot-Weiß Rankweil ROT 19
11 Wolfurt WOL 19
12 Admira Dornbirn ADM 17
13 Fussach SCF 17
14 Austria Lustenau II AUS 17
15 Blau-Weiß Feldkirch BLA 11
16 Schwarzach SCH 1
Group 4
Fri 03 Nov
Mattersburg II
8-1
Bad Sauerbrunn
Kohfidisch
0-3
SV Stegersbach
Sat 04 Nov
SV Eltendorf
3-1
Horitschon
Wimpassing
2-1
Siegendorf
St. Margarethen
5-1
Neuberg
FC Deutschkreutz
1-1
Parndorf II
Draßburg
2-0
Klingenbach
Markt Allhau
1-1
Pinkafeld
Team / Points
1 Mattersburg II MAT 36
2 Wimpassing WIN 31
3 SV Eltendorf SVE 29
4 Draßburg DRA 28
5 Pinkafeld PIN 28
6 SV Stegersbach SVS 27
7 Siegendorf ASV 27
8 St. Margarethen STM 26
 
9 Kohfidisch ASK 17
10 Markt Allhau ALL 16
11 FC Deutschkreutz DEU 16
12 Parndorf II PAR 13
13 Bad Sauerbrunn BAS 13
14 Klingenbach KLI 12
15 Horitschon HOR 8
16 Neuberg NEU 5
Group 5
Fri 10 Nov
Salzburger AK
5-3
Bergheim
Sat 11 Nov
Bürmoos
3-1
Zell am See
Hallwang
2-0
Kuchl
SK Strobl
3-1
Austria Salzburg
USC Eugendorf
2-3
Union Hallein
TSV Neumarkt
2-0
Golling
Bramberg
0-1
Bischofshofen
Altenmarkt
5-2
Straßwalchen
Team / Points
1 Bischofshofen BIS 40
2 TSV Neumarkt TSV 34
3 USC Eugendorf USC 32
4 Bramberg BRA 26
5 SK Strobl SKS 25
6 Bürmoos BUR 25
7 SV Austria Salzburg SVA 23
8 Zell am See ZEL 23
 
9 Altenmarkt ALT 21
10 Kuchl KUC 20
11 Hallwang HAL 20
12 Straßwalchen STR 19
13 Bergheim BER 19
14 Salzburger AK SAL 17
15 Union Hallein UNI 16
16 Golling GOL 15
FIFA Club WorldCup »
Tue 12 Dec
18:00
Grêmio Porto Ale.
18:00
Pachuca
Tue 12 Dec
15:00 Playing 18'
Wydad Casablanca
0 - 1
Urawa Reds
Premier League »
Tue 12 Dec
20:45
Burnley
20:45
Stoke City
Tue 12 Dec
21:00
Huddersfield Town
21:00
Chelsea
Tue 12 Dec
21:00
Crystal Palace
21:00
Watford
Serie A »
Tue 12 Dec
19:00
Genoa
19:00
Atalanta
Bundesliga »
Primera Division »
Tue 12 Dec
01:30 finished
Chacarita Juniors
3 - 0
Lanús INFO
Coupe de la Ligue »
Tue 12 Dec
21:05
Monaco
21:05
Caen
Tue 12 Dec
21:05
Angers SCO
21:05
Metz
Tue 12 Dec
18:45
Toulouse
18:45
Girondins Bordeaux
Coppa Italia »
Tue 12 Dec
21:00
Inter
21:00
Pordenone
Eredivisie »
Tue 12 Dec
18:30
NAC Breda
18:30
Twente 1965
Tue 12 Dec
20:45
PEC Zwolle
20:45
AZ Alkmaar
Scottish Premiership »
Tue 12 Dec
20:45
Heart Midlothian
20:45
Dundee
Tue 12 Dec
20:45
Ross County FC
20:45
Kilmarnock
FA Cup »
Tue 12 Dec
20:45
Peterborough
20:45
Woking
Tue 12 Dec
20:45
Yeovil Town
20:45
Port Vale
Tue 12 Dec
20:45
Crewe Alexandra
20:45
Blackburn Rovers
Tue 12 Dec
20:45
Wigan Athletic
20:45
Fylde
Tue 12 Dec
20:45
Carlisle United
20:45
Gillingham
Tue 12 Dec
20:45
Exeter City
20:45
Forest Green Rovers
Tue 12 Dec
20:45
Hereford
20:45
Fleetwood Town
Cup Turkey »
Tue 12 Dec
17:30
Eylül Belediye S.
17:30
Galatasaray SK
Tue 12 Dec
19:00
Manisaspor
19:00
Beşiktaş
Tue 12 Dec
15:30
Trabzonspor
15:30
Erzurumspor
Tue 12 Dec
11:30 finished
Antalyaspor
2 - 3
Orhangazispor INFO
Tue 12 Dec
14:30 Half-Time
Boluspor
2 - 1
Kasimpasa
Tue 12 Dec
13:30 Playing 90'
Bursaspor
2 - 0
Adanaspor
Ligue 2 »
Tue 12 Dec
19:00
Orléans
19:00
Gazélec Ajaccio
Cup Belgium »
Tue 12 Dec
20:00
Kortrijk
20:00
KAA Gent
Tue 12 Dec
20:45
KV Oostende
20:45
Standard de Liège
Primera B Nacional »
Tue 12 Dec
01:05 finished
Sarmiento
3 - 0
Instituto INFO
Ekstraklasa »
EAFF East Asian Cup Group 3 »
Tue 12 Dec
11:15 finished
Japan
2 - 1
China INFO
Tue 12 Dec
08:30 finished
Korea DPR
0 - 1
Corea del Sur INFO
Cup Bulgaria »
Tue 12 Dec
16:30
Botev Plovdiv
16:30
Litex Lovech
Conference »
Tue 12 Dec
20:45
Torquay United
20:45
Gateshead
Conference North »
Tue 12 Dec
20:45
Gainsborough
20:45
Chorley
Nedbank Cup South Africa »
Tue 12 Dec
14:00 Playing 62'
Super Eagles
2 - 0
Black Leopards
Tue 12 Dec
14:00 Playing 61'
Stellenbosch FC
3 - 0
Mbombela United
Non League Premier Group 1 »
Non League Premier Group 3 »
Tue 12 Dec
20:45 Postponed
Kettering Town
20:45
Royston Town
Tue 12 Dec
20:45
Gosport Borough
20:45
Kings Lynn Town
Tue 12 Dec
20:45
Basingstoke Town
20:45
Stratford Town
Tue 12 Dec
20:45
Redditch United
20:45
Banbury United
Tercera Division Group 11 »
Tue 12 Dec
20:00
Constància
20:00
Felanitx
Botola Pro »
Non League Div One Group 1 »
Tue 12 Dec
20:45
Maldon & Tiptree
20:45
AFC Sudbury
Tue 12 Dec
20:45
AFC Hornchurch
20:45
Barking
Tue 12 Dec
20:45
Cheshunt
20:45
Heybridge Swifts
Tue 12 Dec
20:45
Bury Town
20:45
Potters Bar Town
Tue 12 Dec
20:45
Waltham Abbey
20:45
Hertford Town
Tue 12 Dec
20:45
Canvey Island
20:45
Brentwood Town
Non League Div One Group 2 »
Tue 12 Dec
20:30
Horsham
20:30
Corinthian-Casuals
Tue 12 Dec
20:45
South Park FC
20:45
Herne Bay
Non League Div One Group 3 »
Non League Div One Group 5 »
Non League Div One Group 6 »
Tue 12 Dec
20:45 Postponed
Shortwood United
20:45
Kidlington
Tue 12 Dec
20:45
Cirencester Town
20:45
North Leigh
Tue 12 Dec
20:45
Taunton Town
20:45
Cinderford Town
Ligue 1 »
Tue 12 Dec
17:00
ES Setif
17:00
USM Alger
Primera C Metro. »
Tue 12 Dec
21:00
Dock Sud
21:00
Def. Unidos
Tue 12 Dec
21:00
Martín Burzaco
21:00
Sportivo Italiano

Follow BeSoccer on Facebook