Primera Division
Wed 22 Nov
River Plate
2-0
Unión Santa Fe
Thu 23 Nov
Vélez Sarsfield
0-1
Godoy Cruz
Thu 30 Nov
San Lorenzo
2-0
Atl.Tucumán
Fri 08 Dec
Temperley
2-1
Tigre
Patronato
1-0
Olimpo
Sat 09 Dec
Belgrano
1-0
CA Huracán
Banfield
2-3
Argentinos Juniors
Sun 10 Dec
Arsenal Sarandí
1-2
Independiente
Rosario Central
1-0
Newell's Old Boys
Racing Club
3-1
Gimnasia La Plata
Colón
0-2
Talleres Córdoba
Mon 11 Dec
Estudiantes Plata
0-1
Boca Juniors
Martín Juan
23:15
Defensa Justicia
Tue 12 Dec
Chacarita Juniors
01:30
Lanús
Team / Points
1 Boca Juniors BOC 30
2 San Lorenzo SLO 27
3 Unión Santa Fe UNI 22
4 Talleres Córdoba TAL 21
5 CA Huracán HUR 21
6 Independiente IND 21
7 Colón COL 20
8 Belgrano BEL 20
9 Defensa y Justicia DYJ 18
10 Argentinos Juniors ARG 17
11 San Martín San Juan SMA 17
12 Godoy Cruz GOD 17
13 Estudiantes La Plata EST 17
14 Racing Club RAC 16
 
15 Atl.Tucumán ATT 16
16 Banfield BAN 15
17 River Plate RIV 15
18 Patronato PAT 15
19 Vélez Sarsfield VEL 14
20 Gimnasia La Plata GLP 13
21 Rosario Central CEN 13
22 Lanús LAN 13
23 Temperley TEM 12
24 Newell's Old Boys NOB 10
25 Olimpo OLI 9
26 Tigre TIG 8
27 Chacarita Juniors CHA 6
28 Arsenal de Sarandí ARS 5
Primera B Nacional
Sat 09 Dec
Quilmes
0-0
JU Gualeguaychu
Aldosivi
0-0
Indep. Rivadavia
All Boys
21:00
Ferro Carril Oeste
Sun 10 Dec
Deportivo Morón
1-0
Guillermo Brown
Boca Unidos
1-4
Argentino
Los Andes
0-0
Nueva Chicago
Gimnasia Jujuy
0-0
Martín Tucumán
Villa Dálmine
0-0
Almagro
Mon 11 Dec
Atletico Rafaela
4-1
Flandria
Atlético Mitre
1-0
Brown Adrogue
Dep. Riestra
21:00
Dep. Santamarina
Tue 12 Dec
Sarmiento
01:05
Instituto
Team / Points
1 Atletico Rafaela RAF 22
2 Almagro ALM 21
3 Villa Dálmine DAL 21
4 Argentino Agropecuario AGR 21
5 JU Gualeguaychu JUV 21
6 Aldosivi ALD 20
7 Guillermo Brown GBR 17
8 San Martín Tucumán SMA 17
9 Brown Adrogue BRO 16
10 Atlético Mitre SdE MIT 16
11 Gimnasia Jujuy GIM 15
12 Los Andes AND 15
13 Deportivo Morón MOR 15
 
14 Instituto INS 15
15 Estudiantes de San Luis CSE 14
16 Quilmes QUI 14
17 Dep. Santamarina RSA 13
18 Nueva Chicago CHI 13
19 All Boys ALB 13
20 Indep. Rivadavia IRV 12
21 Sarmiento SAR 10
22 Flandria FLA 7
23 Ferro Carril Oeste FER 7
24 Boca Unidos BUC 7
25 Dep. Riestra RIE 0
Primera B Metro.
Fri 08 Dec
Villa San Carlos
1-0
Almirante Brown
Sat 09 Dec
Acassuso
3-1
Tristán Suárez
UAI Urquiza
2-1
CA San Miguel
Sun 10 Dec
Fénix Bs As
0-1
Estudiantes
Mon 11 Dec
San Telmo
21:00
Atlanta
Wed 13 Dec
Platense
01:05
Colegiales
Sat 23 Dec
Comunicaciones
21:00
Dep. Español
Def. Belgrano
21:00
Talleres Escalada
Sacachispas
21:00
Barracas Central
Team / Points
1 UAI Urquiza UAI 34
2 Estudiantes de Caseros EST 33
3 Tristán Suárez SUA 29
4 Platense PLA 28
5 Def. Belgrano DEF 28
6 Acassuso ACA 27
7 Fénix Bs As FEN 24
8 Talleres R. Escalada TAL 24
9 Atlanta ATL 23
 
10 Comunicaciones Bs As COM 22
11 CA San Miguel SMG 22
12 San Telmo STM 21
13 Villa San Carlos VSC 18
14 Dep. Español ESP 17
15 Colegiales COL 16
16 Barracas Central BAR 15
17 Sacachispas SAC 13
18 Almirante Brown ALM 10
Primera C Metro.
Sat 09 Dec
Dep. Merlo
0-0
Berazategui
Dep. Armenio
0-0
El Porvenir
Excursionistas
22:00
Cañuelas
Sun 10 Dec
JJ Urquiza
3-1
Luján
Mon 11 Dec
Defensores
21:00
Sportivo Barracas
Laferrere
21:00
Ituzaingó
Leandro N. Alem
21:00
Central Córdoba .
Arg. Quilmes
21:00
Midland
Tue 12 Dec
Dock Sud
21:00
Def. Unidos
Martín Burzaco
21:00
Sportivo Italiano
Team / Points
1 Def. Unidos CAD 32
2 Midland MID 31
3 Luján LUJ 30
4 Central Córdoba Rosario CCO 29
5 JJ Urquiza JJU 29
6 Leandro N. Alem ALE 28
7 Dep. Merlo MER 27
8 Arg. Quilmes ARQ 25
9 Dock Sud DOC 25
10 Cañuelas CAÑ 24
 
11 Laferrere LAF 23
12 Ituzaingó ITU 23
13 Dep. Armenio ARM 22
14 Defensores de Cambaceres CAM 21
15 Sportivo Italiano ITA 20
16 San Martín Burzaco SMA 18
17 Excursionistas EXC 15
18 Sportivo Barracas SBA 15
19 Berazategui BER 14
20 El Porvenir POR 12
Group 1
Sun 10 Dec
Villa Mitre Bahia
1-2
Dep. Roca
Alvarado
1-0
Ferro General Pico
Deportivo Madryn
1-1
Rivadavia Lincoln
Cipolletti
3-0
Sansinena
Team / Points
1 Alvarado ALV 29
2 Villa Mitre Bahia Blanca VIL 26
3 Dep. Roca DRO 24
4 Cipolletti CIP 23
5 Ferro General Pico FER 23
 
6 Independiente Neuquén INN 19
7 Rivadavia Lincoln RIV 17
8 Sansinena SAN 16
9 Deportivo Madryn DEP 16

Follow BeSoccer on Facebook